Ak ste chovateľmi králikov, alebo máte len jedného králika ako svojho parťáka určite ste si všimli, že králik vylučuje dva druhy trusu. Je možné, že ste videli svojho králika svoj trus požierať.
Uvedomenie si tejto skutočnosti je veľmi dôležité. Králik má bližšie k zvieratám ako sú kravy, ovce , kozy a kone. Jeho tráviaci trak je iný ako u hlodavcov a spôsob trávenia potravy (vlákniny) je rozdielny.
Pozrime sa teda bližšie na to ako to v tomto tráviacom trakte nášho králika prebieha. Králik pochádza z oblastí južného Španielska a Francúzska kde je jeho základnou potravou tráva, čerstvá alebo suchá, kríky, halúzky stromov. Všetky tieto spomínané druhy obsahujú veľké množstvo vlákniny na ktorú sa postupne vývojom tráviaci trakt králika prispôsobil.
V tráviacom trakte králika plní slepé črevo ktoré tvorí 1/5 tráviaceho traktu králika, dôležitú skutočnosť. Žalúdok králika má najkyslejšie prostredie zo spomínaných zvierat, a to slúži na usmrtenie choroboplodných zárodkov baktérií z prijatej stravy. Je to aj tým, že žalúdok slúži ako akýsi vak v ktorom je neustály rezervoár prijatej stravy ktorá postupne odchádza do tenkého čreva. Žalúdok králika sa nikdy úplne nevyprázdni, preto kyslé prostredie zabraňuje množeniu nevhodných baktérií.
Ak sa rozhodnete podávať akékoľvek prípravky svojmu králikovi, či už vitamíny alebo probiotiká, robte to s rozvahou a hlavne používajte len prípravky určené výlučne pre králiky. Ak sa naruší kyslosť prostredia žalúdka môže to mať pre králika až fatálne následky.
Potrava postupuje do tenkého čreva kde sa z nej uvoľňujú životne dôležité časti. Z tenkého čreva postupuje natrávenina ďalej do slepého čreva. V slepom čreve, ktoré je osídlené jednobunkovými organizmami – celulotickými baktériami, dochádza k štiepeniu vlákniny. Tento proces trvá niekoľko hodín. Natrávená hmota putuje potom ďalej do hrubého čreva, nemení tu svoje zloženie. Vychádza von konečníkom vo forme strapcovitých útvarov, ľudovo nazývanými vianočka a králik tento druh trusu priamo požiera. Znova vchádza do žalúdka (preto veľmi kyslé PH), odtiaľ do tenkého čreva kde znova dochádza k absorbcii využiteľných látok. Tento proces trávenia vlákniny sa nazýva cekotrofia (coecum – slepé črevo, trofia – výživa) je to prirodzený spôsob trávenia vlákniny v tráviacom trakte králika a nie ako sa mnohí domnievajú, nejde o žiaden zlozvyk.
Mäkký trus sa u králikov vyskytuje na prelome dňa a noci. Najčastejšie teda nájdeme redší trus ráno, niekedy aj večer. Počas dňa má králik tvrdý trus. Mäkký trus tvorí asi 30% celkového objemu trusu, u samičiek v období laktácie a odchovu mláďat to môže byť až 50%.
Ak má králik riedky až kašovitý trus, ktorý zapácha aj počas dňa, je to známkou problému s trávením a vtedy treba králika vyšetriť a následne liečiť.
Je treba si uvedomiť, že tráviaci trakt králika je uspôsobený na trávenie vlákniny zo sena a slamy, v letnom období z trávy. Seno je základnou a najdôležitejšou zložkou potravy, musí byť neustále k dispozícii a králik ho má prijímať ako hlavný zdroj potravy s ohľadom na jeho trávenie.
Ak podávame granulovanú stravu, tak len ako doplnok k senu a dbáme na to aby obsahovala najmenej 17% vlákniny. Podávame 1 polievkovú lyžicu pre králika, jednu ráno a jednu večer. Rôzne farebné časti niektorých zmesí pre králiky nie sú pre králiky vhodné a môžu spôsobiť vážne tráviace problémy.
Zo zeleniny je veľmi vhodným doplnok mrkva pre vysoký obsah vlákniny.
Ak chcem zaviesť do jedálneho lístka králika niečo nové, napr. zelenú čerstvú trávu po zimnom období, postupujeme po veľmi malých dávkach a sledujeme či to králikovi nespôsobuje tráviace ťažkosti. Takto skúšame aj nové druhy ovocia či zeleniny ktoré je len doplnkom k senu.
Ak chceme aby sa náš králik mal čo najlepšie dbáme na konzumáciu vlákniny.